Instalacje odgromowe
Prawie każdy budując dom, zastanawia się, czy instalacja odgromowa jest mu niezbędna, czy może można z niej zrezygnować, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak niewielkie. Bo przecież piorun "strzela" w najwyższy obiekt znajdujący się w pobliżu.
Czy to prawda?
Jeśli wokół naszego domu rosną wysokie drzewa lub stoją wyższe budynki, zakładanie instalacji odgromowej wydaje się inwestycją trochę na wyrost.
I tu jesteśmy w błędzie, bo o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już znacznie trudniej. I choć Prawo budowlane nie nakazuje wykonywania takiej instalacji w domach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić losu.
Naprawdę wydatek na instalację odgromową to niewielki procent łącznych kosztów budowy domu, a gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, szczególnie gdy na dworze szaleje burza i błyska. Pamiętajmy też, że możemy odczuwać skutki wyładowań powstałych nawet 1,5 km od naszego domu.
Przypomnijmy, że wyładowania atmosferyczne wyzwalają energię o ogromnej sile (temperatura we wnętrzu pioruna sięga 1500°C) i to właśnie przy takiej temperaturze topi się stal. Nietrudno sobie wyobrazić co się stanie, gdy piorun uderzy w nasz dach o konstrukcji drewnianej.
Prawo budowlane, a instalacje odgromowe
Prawo budowlane nakłada obowiązek stosowania instalacji odgromowych jedynie w przypadku:
:budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej wyższych niż 15 metrów i o powierzchni powyżej 500 m2,
:budynków mieszkalnych wykonanych lub krytych materiałami łatwopalnymi,
:budynków mieszkalnych usytuowanych w miejscach szczególnie narażonych na wyładowania burzowe, np. wzgórza (tzw. wskaźnik zagrożenia piorunowego wyliczany według zasad zawartych w normach).
No i tu zaczyna się mały dylemat, jaką interpretację przyjmie zakład ubezpieczeniowy w chwili ubiegania się o odszkodowanie w wyniku uderzenia pioruna?